Najczęściej występujące rodzaje alergii

Niegdyś zdarzyły się niezwykle rzadko, dziś praktycznie każdy jest na coś uczulony. Alergie mają swoje różne oblicza. U niektórych reakcja alergiczna pojawia się na skutek dotknięcia alergenu, u innych konieczne jest jego spożycie. W artykule przyjrzymy się najczęściej występującym rodzajom alergii.

Alergia pokarmowa

Pojawienie się objawów alergicznych po spożyciu alergenów jest spotykane najczęściej. Alergia pokarmowa występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Po spożyciu posiłku, który zawiera alergen mogą wystąpić problemy gastryczne i wypryski alergiczne. W skrajnych przypadkach może pojawić się również obrzęk, złe samopoczucie i bolesność.

Wśród pokarmów, które uczulą najczęściej znajdują się takie produkty, jak:

białka jaj – szereg osób cierpi na alergie i nietolerancje białek jaj. Bardzo często jednak tacy pacjenci mogą jednak spożywać białka po obróbce termicznej, choć nie jest to zasadą. U niektórych reakcja alergiczna jest tak silna, że objawia się wstrętem do zapachu tego rodzaju pożywienia (nawet po obróbce termicznej),
białka mleka – uczulenie na białka mleka jest bardzo częste zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Po spożyciu mleka, czy jego przetworów pacjenci mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości od strony układu trawiennego: bolesność, wzdęcia, problemy gastryczne, czy nawet kłopoty z wypróżnianiem. Najbardziej uczulające jest białko mleka krowiego, jednak do alergenów należą także białka mleka koziego,
orzechy – niezwykle silnym alergenem mogą być również orzechy. Do szczególnie niebezpiecznych produktów, dla osób uczulonych, należą orzeszki ziemne, których nawet śladowe ilości mogą doprowadzić do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego,
owoce i warzywa – najczęstszymi alergenami wśród owoców są truskawki i pomidory, choć uczulać mogą również czereśnie, cytrusy i seler.

Alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa może pojawić się na skutek wnikania alergenów w skórę pacjenta. Objawami wystąpienia reakcji alergicznej mogą być delikatne zaczerwienienia i swędzenie, ale również obrzęk i pęcherze. Najczęstszymi alergenami będzie tutaj biżuteria zawierająca nikiel i chrom, a czasem nawet srebro lub złoto. Osoby uczulone na wymienione pierwiastki powinny również unikać wykonanych z nich pasków, haftek i zapięć do odzieży. Kontaktowa reakcja alergiczna może pojawić się również w wyniku stosowania niektórych kosmetyków lub z powodu użytych do barwienia tkanin substancji.

Alergia wziewna

Alergia wziewna może łączyć się z innymi rodzajami alergii, np. alergią pokarmową. Jednak nie jest to warunkiem jej wystąpienia. Efektem kontaktu z alergenem może być wystąpienie obrzęku w górnej części układu oddechowego, łzawienie oczu, katar sienny, gorączka, a nawet wysypka. Alergia wziewna może bardzo uprzykrzyć życie szczególnie w okresie pylenia drzew. Najbardziej popularnymi alergenami są roztocze i kurz, które gromadzą się na meblach, w pościeli i dywanach, a także pyłki roślin i sierść zwierząt. Osoby cierpiące na alergię wziewną nie muszą mieć uczulenia na sierść każdego zwierzęcia.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Alergia.med.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *